Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Pamäť národa 4/2023

Štvrté číslo časopisu Pamäť národa prináša v úvode dve štúdie. Témou Milana Bártu sú spravodajské útvary v povojnovej päťročnici, ktoré organizovali výzvedné aktivity v Nemecku a v Rakúsku. Štúdia sa zaoberá tzv. vysunutými agentúrnymi stanovišťami, ktoré mali získavať informácie nielen o českej a slovenskej emigrácii a o situácii medzi odsunutými Nemcami, ale mali sa zameriavať aj na spojeneckú správu a pomery v spravovaných západonemeckých a rakúskych zónach. Na problematiku nadväzuje príbeh manželského páru Hojčovcov, ktorý spracovali Adam Bielesz a Vojtech Hami. Ilustruje zložitosť priebehu dvadsiateho storočia pre ľudí, ktorí si v ňom od 20. rokov minulého storočia zvolili ľavicovú cestu. Prostredníctvom porovnania mužského a ženského osudu sa dozvedáme, ako manželia zvládli obdobie vojnového režimu na Slovensku a následne sa dostali pod aparát socialistického štátu.
Dva texty k výročiu menovej reformy tvoria druhú časť tohto čísla časopisu. Peňažná reforma znamenala nielen koniec prídelového systému, ale napríklad aj drastické zníženie úspor obyvateľstva. Nečudo, že sa štátny a bezpečnostný aparát stretával s odporom dotknutých osôb, prevažne robotníkov. Branislav Kinčok porovnáva slovenskú situáciu s českou a dokumentuje to výberom štátnobezpečnostných hlásení z vtedajšieho územia Slovenska. Následne v rubrike Materiály prinášame text odborníka na menovú a fiškálnu oblasť ekonomickej vedy Viliama Páleníka. Aj keď by sme mohli povedať, že základné fakty o hospodárskych javoch, ktoré viedli k peňažnej reforme z prelomu mája a júna 1953, sú už nejakú dobu známe, je zaujímavé prečítať si o danej problematike z perspektívy ekonóma.
V rubrike Príbehy prenasledovaných Ľudmila Pastierová a Peter Jašek priblížili výstavu Ústavu pamäti národa nazvanú Disent pod dohľadom štátnej bezpečnosti. Výstava prináša príbehy aktérov z prostredia kultúry – výtvarného umenia, divadla, hudby, tvorcov performancií a kresťanského disentu.
Záver štvrtého čísla patrí rubrike ÚPN Interne a spomienkam na zosnulých Jozefa Halma a Jána Bicka.

OBSAH

ŠTÚDIE

  • BÁRTA, Milan: Vysunutá agenturní stanoviště československé rozvědky
    Resumé
    Summary
  • BIELESZ, Adam – HAMI, Vojtech: Životné osudy manželov Jozefa a Lily Hojčovcov
    Resumé
    Summary

DOKUMENTY

  • KINČOK, Branislav: Menová reforma 1953 na Slovensku v dokumentoch Krajských správ Štátnej bezpečnosti
    Resumé
    Summary

MATERIÁLY

  • PÁLENÍK, Viliam: Československá menová reforma v roku 1953 – bola z pohľadu ekonóma nevyhnutná?
    Resumé
    Summary

PRÍBEHY PRENASLEDOVANÝCH

  • PASTIEROVÁ, Ľudmila – JAŠEK, Peter: Disent pod dohľadom štátnej bezpečnosti. Výstava organizovaná v spolupráci so Stredoeurópskym domom fotografie, Bratislava

ÚPN INTERNE

SPOMÍNAME

Obálka časopisu PN 4/2023

Aktualizované: 27.01.2025

Vytlačiť