Z činnosti
100 rokov od narodenia RNDr. Vladimíra Jukla SF, Dr. h. c. Sloboda je dar, ktorý je pre všetkých.

Pri príležitosti 100. výročia narodenia RNDr. Vladimíra Jukla (1925 – 2012) organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s Pedagogickou fakultou UK v Bratislave interdisciplinárnu vedeckú konferenciu pod názvom „Sloboda je dar, ktorý je pre všetkých.
Dňa 28. apríla 2025 vás pozývam na Pedagogickú fakultu UK, miestnosť č. 404, Šoltésovej 4, Bratislava.
Medzinárodná konferencia Na rozvalinách vojny

Múzeum Slovenského národného povstania spolu so svojimi partnermi organizuje aj tento rok medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorou si pripomenie 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Cieľom konferencie je priblížiť nové poznatky o posledných mesiacoch druhej svetovej vojny a období bezprostredne po jej ukončení kapituláciou Nemecka.
Konferencia Proti komunistickej moci

Ústav pamäti národa vás pozýva na vedeckú konferenciu venovanú téme protikomunistického odporu a opozičných aktivít na Slovensku pred rokom 1989.
25. marca 2025 (Deň zápasu za ľudské práva)
Zichyho palác, Ventúrska 9, Bratislava
Vstup: voľný
Hi-story lessons – webinár pre učiteľov/ky

Srdečne Vás pozývame na webinár, ktorý sa uskutoční: 4. februára 2025 o 16:00 na online platforme Zoome. Hlavnou témou webinára bude predstavenie medzinárodného vzdelávacieho projektu Hi-Story Lessons, ktorý ponúka učiteľom/kám dejepisu a spoločenskovedných predmetov atraktívne materiály a aktivity na obohatenie vyučovania dejín 20. storočia. Tieto aktivity sa dajú rovnako využiť vo výčbe občianskej náuky, etickej výchovy a cudzých jazykov - existuje 6 jazykových mutácii. Tento projekt a vzdelávacie aktivity vznikli v spolupráci s Európskou siete pamäť a solidarity (ENRS).
Diskusný večer so študentmi Novembra '89

Ústav pamäti národa a SNM – Historické múzeum Vás pozývajú na sprievodné podujatie k výstave NE/SPÚTANÍ 89 - Diskusný večer so študentmi Novembra '89
Študenti boli hybnou silou Nežnej revolúcie v roku 1989. Boli prví, ktorí v historických chvíľach novembra 1989 vyšli na verejnosť s požiadavkami na politické a spoločenské zmeny – a to nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku.
Call for Papers: Proti komunistickej moci. Opozičné aktivity na Slovensku pred rokom 1989
Ústav pamäti národa pri príležitosti Dňa zápasu za ľudské práva usporiada vedeckú konferenciu venovanú rozličným podobám vzdorovania komunistickej moci na Slovensku. Cieľom vedeckej konferencie je analyzovať rôznorodé protirežimové aktivity jednotlivcov a skupín, ich motivácie, metódy, ako aj formy následnej represie zo strany komunistického režimu. Konferencia ponúkne priestor na predstavenie doteraz menej známych osobností a protirežimovo zameraných hnutí a zasadenie prezentovaných fenoménov do širšieho historického a geopolitického kontextu.
Call for Papers: Vedecká konferencia k 100. výročiu narodenia Vladimíra Jukla
Ústav pamäti národa pri príležitosti 100 rokov od narodenia Dr. h. c. RNDr. Vladimíra Jukla SF (1925 – 2012) usporiada vedeckú konferenciu venovanú jeho životu, verejnému pôsobeniu a odkazu. Cieľom interdisciplinárnej vedeckej konferencie je analyzovať životné osudy a dielo Vladimíra Jukla na pozadí slovenských dejín 20. storočia, poznačeného vládou dvoch nedemokratických režimov.
Oznam o dočasnom uzatvorení podateľne a bádateľne Archívu ÚPN počas vianočných sviatkov

Z dôvodu vianočných sviatkov budú naše pracoviská zatvorené v nasledovných termínoch:
Podateľňa ÚPN:
19. december 2024 – 2. január 2025
Bádateľňa Archívu ÚPN:
19. december 2024 – 6. január 2025
Ďakujeme za pochopenie a prajeme vám pokojné prežitie vianočných sviatkov.
Ústav pamäti národa ocenil veteránov protikomunistického odboja

V pondelok 25. novembra 2024 v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave ocenil Ústav pamäti národa 15 veteránov protikomunistického odboja, ktorí sa zaslúžili o obnovenie slobody a demokracie, v zápase za oslobodenie vlasti obetovali svoju osobnú slobodu, trpeli vo väzeniach či táboroch. Odvaha a obeta týchto ľudí sú pre nás všetkých inšpiráciou. Ocenenia odovzdal predseda Správnej rady ÚPN Jerguš Sivoš za účasti predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča.
Konferencia Ľudské práva. 35 rokov v slobodnej Európe

Ústav pamäti národa a občianske združenie Misia 89 vás v spolupráci s Európskou komisiou a Veľvyslanectvom Francúzskej republiky na Slovensku pozývajú na konferenciu Ľudské práva. 35 rokov v slobodnej Európe.
Podujatie sa uskutoční 10. decembra 2024 priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Palisády 29, Bratislava).
Konferencia sa koná pod záštitou verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského.
Ústav pamäti národa zverejnil vyšetrovateľov ŠtB
Ústav pamäti národa zverejnil organizačnú a personálnu rekonštrukciu útvarov vyšetrovania ŠtB na Slovensku v rokoch 1971 až 1989.
Útvary vyšetrovania Štátnej bezpečnosti (ŠtB) vyšetrovali vybrané, predovšetkým politické, trestné činy, spolupracovali najmä s kontrarozviednymi útvarmi ŠtB. Podieľali sa tým na ochrane komunistického režimu pred tzv. vnútorným a vonkajším nepriateľom.
Konferencia Nežná revolúcia a jej reflexia na Slovensku (1989 – 2024)

Ústav pamäti národa v spolupráci s Klubom 89 vás pri príležitosti 35. výročia Novembra '89 pozýva na konferenciu Nežná revolúcia a jej reflexia na Slovensku (1989 – 2024).
Podujatie sa uskutoční v dňoch 26. – 27. novembra 2024 v Zichyho paláci v Bratislave (Ventúrska 9, Bratislava).
Diskusný večer Ako si pripomíname holokaust dnes?

stav pamäti národa v spolupráci s Novom Cvernovkou v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu „Ako si pripomíname holokaust dnes?". Podujatie sa bude konať v piatok dňa 22. novembra 2024 od 18.00 hod. v priestoroch Novej Cvernovky - Ateliér pomalosti na Račianskej 78 v Bratislave. O 17:30 bude prebiehať komentovaná prehliadka výstavy ÚPN Medzi životom a smrťou - Príbehy záchrany počas holokaustu (foyer Novej Cvernovky).
Konferencia Osobnosť a región na Slovensku v obdobiach neslobody (1939 – 1989)

V Považskej Bystrici sa v dňoch 13. a 14. novembra 2024 koná konferencia Osobnosť a región na Slovensku v obdobiach neslobody (1939 – 1989). Podujatie sa uskutoční v priestoroch Mestského úradu v Považskej Bystrici, Centrum 2.
Konferencia Slovenské národné povstanie a Európa v zbrani proti fašizmu

V Múzeu SNP v Banskej Bystrici sa v dňoch 11. až 13. novembra 2024 uskutoční konferencia Slovenské národné povstanie a Európa v boji proti fašizmu.
Ústav pamäti národa ocenil Kristinu Vlachovú

Ústav pamäti národa 4. novembra 2024 udelil Cenu Ústavu pamäti národa za prínos k poznaniu obdobia neslobody a šírenie myšlienok slobody a demokracie Kristine Vlachovej.
Ústav pamäti národa ocenil Alojza Lenkavského

Ústav pamäti národa 4. novembra 2024 udelil Cenu Ústavu pamäti národa za odpor proti nedemokratickým režimom a boj za obnovu slobody a demokracie Alojzovi Lenkavskému.
Ústav pamäti národa ocenil Jozefa Krutého

Ústav pamäti národa 4. novembra 2024 udelil Cenu Ústavu pamäti národa za odpor proti nedemokratickým režimom a boj za obnovu slobody a demokracie Jozefovi Krutému.
Festival slobody 2024

Ústav pamäti národa v dňoch 4. až 17. novembra 2024 organizuje XIV. ročník Festivalu slobody. Program multižánrového festivalu tvoria viaceré podujatia pre verejnosť – medzinárodná filmová prehliadka, diskusie, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, Dni otvorených dverí Archívu Ústavu pamäti národa, Festival slobody pod pyramídou a ďalšie sprievodné podujatia. Vstup na podujatia Festivalu slobody je voľný.
Ústav pamäti národa organizuje seminár Deň samizdatu 2024

Ústav pamäti národa v spolupráci s občianskym združením samizdat.sk a Univerzitnou knižnicou v Bratislave organizuje 10. októbra 2024 odborný seminár Deň samizdatu 2024 s podtitulom Autori a redaktori samizdatov. Podujatie sa uskutoční od 9.00 hod. v seminárnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave na Klariskej ulici č. 5.